Fiskus będzie otrzymywać dane w jednolitym pakiecie kontrolnym

Dodano: 17.09.2014

W sporządzonym przez siebie projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej resort finansów zamieścił propozycję w zakresie wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego dla firm. To oznacza, że podmioty gospodarcze miałyby odgórnie narzucony sposób dostarczania danych podatkowych.

Według szacunków fiskusa zmiany w elektronicznym systemie podatkowym i skarbowym powinny zapewnić wzrost skuteczności wykrywania błędów w rozliczeniach o 7,5 proc.

Obecnie przy kontrolach podatnicy przesyłają dane w dowolnym formacie, najczęściej są to pliki excel, word i pdf. Ten ostatni jest dla kontrolerów najbardziej problemowy, ponieważ stanowi wyłącznie skan dokumentu, którego nie można przetworzyć

Igor Roman, menadżer w Deloitte wskazał również na problem w zakresie VAT. Chodzi głównie o to, że kontrolerzy otrzymują dane w różnych formach i plikach, dlatego zanim przystąpią do ich analizy muszą często przeprowadzić wiele skomplikowanych zabiegów technicznych, a gdy plik jest nieedytowalny – nie jest to wcale możliwe.

Według resortu finansów na zmianach skorzystają wszyscy. Projekt jednolitego pliku kontrolnego zakłada bowiem wykorzystanie szablonu pliku w jednym formacie dla potrzeb kontroli podatkowej. Najprawdopodobniej dane te będą musiały znajdować się w plikach utworzonych w standardzie XML.

Wdrożenie jednolitego pliku kontrolnego będzie wiązało się z tym, że wiele firm będzie musiało dokonać aktualizacji systemów ERP i programy finansowo-księgowe (F/K), aby przystosować je do wymogów w obszarze przetwarzania danych zgodnie ze specyfikacją jednolitego pliku kontrolnego. W związku z tym przedsiębiorcy mają pewne obawy dotyczące kosztów tych zmian, jednak Ministerstwo Finansów łagodzi je i w uzasadnieniu projektu tłumaczy, że aktualizacja programu finansowo-księgowego nie będzie pociągała za sobą dodatkowych kosztów, ponad te, które wiążą się z corocznym obowiązkiem aktualizacji oprogramowania, czyli ok. 600 zł – dla oprogramowania ksiąg rachunkowych i 200 zł – w przypadku innych ewidencji i ksiąg.

W najlepszej sytuacji będą firmy, w których korzysta się z oprogramowań FK/ERP w chmurze, ponieważ niezbędną aktualizację otrzymają bezpłatnie. Jedynymi kosztami, z którymi będą musieli liczyć się ci podatnicy będą związane z usługami wdrożenia nowych funkcji, np. szkolenia i kursy.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Jedna odpowiedź do Fiskus będzie otrzymywać dane w jednolitym pakiecie kontrolnym

  1. Adam powiedział:

    Hmm… Autor dobrze to przemyślał?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *