Firmy chcą uczestniczyć w wyjazdach organizowanych przez polską dyplomację

Dodano: 22.07.2014

Polskie firmy coraz chętniej kierują się do przedstawicieli dyplomatycznych po wsparcie lub radę. W pierwszej połowie bieżącego roku w wyjazdach organizowanych przez resort spraw zagranicznych uczestniczyło 350 przedsiębiorstw.

Katarzyna Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych stwierdziła, że udzielanie wsparcia przedsiębiorcom nie jest już ograniczone tylko do jednego eksperta do spraw ekonomicznych, ale zwłaszcza na rynkach zagranicznych stało się zadaniem nie tylko dla specjalisty czy eksperta, ale także dla ambasadora i całej placówki.

Na to, jak zmienił się stosunek przedsiębiorców do polskiej dyplomacji, wskazują same liczby. W okresie 2012-2013 w wizytach organizowanych przez MSZ wzięło udział 460 spółek. Natomiast w samym tylko pierwszym półroczu 2014 r. było to 350 firm.

Kacperczyk mówi też, że wizyt organizowanych z przedsiębiorcami jest coraz więcej, ale też na każdą z nich zgłasza się coraz więcej spółek. Aktualnie na jeden wyjazd chętnych jest średnio 50 firm.

W ubiegłym roku w ramach corocznej narady ambasadorów w stolicy Polski odbyło się ok. 300 spotkań z udziałem 40 przedsiębiorstw. W tym roku w planach jest 750 spotkań, w których chęć uczestnictwa zgłosiło 100 firm. Sporym zainteresowaniem cieszą się polscy ambasadorowie z Niemiec, Francji, Rosji, Chin i Brazylii.

Innym narzędziem wsparcia jest organizowanie spotkań przedsiębiorców z przedstawicielami placówek dyplomatycznych innych krajów w ramach ich wizyt w Polsce. Z danych udostępnionych przez ministerstwo wynika, że w pierwszej połowie tego roku w takich spotkaniach uczestniczyło ok. 100 firm. Zbliżona liczba polskich przedsiębiorstw wzięła udział w seminariach gospodarczych organizowanych za granicą.

Kacperczyk zapowiedziała, że jesienią bieżącego roku do Etiopii z przedsiębiorcami uda się premier Donald Tusk. W 2014 roku podobne wizyty będą miały miejsce jeszcze w Iranie, Angoli i Niagarze. W listopadzie planowany jest udział Polski w szczycie organizowanym w Dakarze oraz polsko-amerykański tydzień gospodarczy w USA.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *