Firmy chcą świadczyć usługi opieki nad najstarszymi

Dodano: 14.10.2014

Opieka nad osobami starszymi, które nie potrafią zająć się sobą samodzielnie zostaje powoli wydostaje się z szarej strefy. Podmioty gospodarcze zapowiadają jednak chęć zatrudniania specjalistów, których usługi będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Tutaj pojawia się istotne pytanie. Kto i w jaki sposób będzie opłacał te usługi?

Z wyliczeń wynika, że za 10 lat prawie 5,5 mln populacji Polski będą stanowiły osoby w wieku ponad 70 lat, to o 40 proc. więcej niż aktualnie. To sprawia, że sektor opieki nad osobami starszymi przyciąga uwagę wielu przedsiębiorców. Także tych największych, którzy posiadanie w swoim pakiecie usług opieki domowej i medycznej dla osób najstarszych traktują jako istotną inwestycję w przyszłość i rozwijający się rynek.

To, że do opieki nad najstarszymi coraz częściej kierujemy się po fachową pomoc, to efekt nie tylko zwiększającej się zamożności, pogoni za karierą i oddalenia od rodziców, często mieszkających w innym kraju czy mieście, ale przede wszystkim wzrastającej świadomości jak takie usługi powinny wyglądać. Od właściwej pomocy przy poruszaniu się czy karmieniu po wiedzę w zakresie udzielenia pierwszej pomocy. Podążamy szlakiem państw, które od lat zmagają się z kwestią starzejącego się społeczeństwa.

Polaków odróżnia jednak to, że niechętnie oddają oni bliskich do domów opieki. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak opieka domowa. Zdaniem przedstawiciela firmy Promedica24, Michała Kisiela to nakaz kulturowy przesądza o tym, że opieka nad najstarszymi bliskimi powinna być realizowana przez rodzinę. Niewypełnienie takiego obowiązku lub oddanie rodzica do domu opieki nawet o najwyższym standardzie może bowiem skutkować społecznym i towarzyskim ostracyzmem. Często też jest tak, że to seniorzy nie godzą się na oddanie do domu opieki.

Prywatny rynek opieki o charakterze oficjalnym jest obecnie niewielką częścią szarej strefy, w której zatrudnionych może być ok. 200 tys. osób. Według przedstawicieli branży tą sytuację mogłoby zmienić wprowadzenie czeków opiekuńczych, którymi płaciłoby się za usługi. Projekt ustawy, który zakładałby takie rozwiązanie jest tworzony przez zespół ekspertów pod kierownictwem m.in. senatora Mieczysława Augustyna. Jeszcze w październiku projekt będzie gotowy a następnie trafi do kancelarii premiera oraz Ministerstwa Pracy.

Eksperci są zdania, że nie zmienia to faktu, iż rynek zaczyna wychodzić z szarej strefy, a także nieoficjalnych płatności. Według nich istotne jest jednak aktywizowanie tej branży tak, aby nie została ona zamknięta w ograniczonym kręgu. Zwracają też uwagę, że konieczne jest skoncentrowanie się na problemach zdrowotnych osób starszych. Prognoza demograficzna GUS wykazuje, że w Polsce jest ok. 250 lekarzy specjalizujących się w geriatrii i ok. 300 pielęgniarek z tą specjalizacją. Tymczasem zgodnie z założeniami polityki ludnościowej powinno być minimum 800 lekarzy specjalizujących się w tym zakresie.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *