Dzięki rozszerzeniu działalności o nowe usługi przedsiębiorca może stracić prawo do rozliczania się w formie ryczałtu

Dodano: 26.05.2014

Czy przedsiębiorca, który odprowadza podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego i w czasie roku podatkowego zaczyna dodatkową działalność nieobjętą tą formą opodatkowania traci prawo do płacenia ryczałtu?

Otóż samo rozwinięcie działalności nie powoduje, że przedsiębiorca traci prawo do opłacania ryczałtu. Chodzi jednak o uzyskanie przychodów z działalności, które to prawo wyklucza. Dopiero w chwili, gdy przedsiębiorca uzyska przychody z takiej działalności traci prawo do opłacania podatku w formie ryczałtu i od tego momentu musi się rozliczać według skali podatkowej.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie poszerzenia działalności w urzędzie gminy lub miasta bądź złożenie elektronicznego wniosku o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w którym zostanie uwzględniona zmiana formy opodatkowania.

W kwestii rozliczenia, taki płatnik traktowany jest jako opodatkowany przez część roku ryczałtem ewidencjonowanym, a przez drugą część – według zasad ogólnych. W takim wypadku wymagane będzie wypełnienie dwóch zeznań podatkowych PIT-28 i PIT-36.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *