Działalność gospodarcza za granicą. Czy warto?

Dodano: 26.05.2014

Coraz więcej osób prowadzących własny biznes decyduje się na otwarcie oddziału swojej firmy za granicą. Chociaż wiąże się to z wyższymi kosztami najmu lokalu jest to dla nich zyskowne. Dlaczego warto inwestować w taką działalność?

Polski przedsiębiorca już na początku drogi napotyka sporo trudności związanych z zarejestrowaniem firmy. W nawale formalności i wielu przepisów do spełnienia coraz więcej firm zakładanych jest poza granicami naszego kraju. Polska jako członek Unii Europejskiej podlega takim samym zasadom jak inne kraje członkowskie w kwestii zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w danym państwie.

Najpopularniejszym miejscem do zakładania własnego biznesu wśród polskich przedsiębiorców są Niemcy, Rosja i Wielka Brytania. Najwięcej firm zakładanych za granicą jest z branży odzieżowej. Im większe przedsiębiorstwo tym inwestycje zakrojone są na szerszą skalę ze względu na mniejsze ryzyko inwestycyjne. Mimo to coraz więcej małych podmiotów chce założyć zagraniczną działalność.

Otwarcie przedsiębiorstwa w innym kraju wiąże się z wysokimi kosztami, ale jednocześnie zyski osiągane w niektórych krajach decydują o tym, że prowadzenie takiej działalności jest znacznie bardziej opłacalne niż w Polsce. To wpływa na atrakcyjność inwestycji.

W obecnych czasach, gdy opłaty eksportowe, polityka dyskryminacyjna państw nie stanowią już zagrożenia dla potencjalnych inwestorów, warto chociaż rozważyć ekspansję na zagraniczne rynki.

Każde państwo europejskie oferuje też przedsiębiorcom swoje udogodnienia, a unijna swoboda przyczynią się do tego, że firma prowadzona przez osobę z innego państwa członkowskiego musi być objęta identycznymi zasadami, jak założona przez obywatela konkretnego kraju, inaczej, instytucje unijne mogą oskarżyć kraj o dyskryminację.

Myśląc o założeniu działalności za granicą na początku warto sporządzić szczegółowy biznesplan, w którym uwzględnione będą kwestie dotyczące m.in. uwarunkowań kulturowych kraju, gdzie chcemy inwestować. Niezwykle istotne jest również dokładne zbadanie rynku, aby zyskać wiedzę, jakie towary są poszukiwane i na jakie występuje popyt. Warto również pamiętać, że otwierając placówkę handlową za granicą trzeba dostosować ceny naszych towarów lub usług do poziomu zarobków w danym kraju.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *