Do końca miesiąca można wybierać pomiędzy OFE i ZUS

Dodano: 29.07.2014

Ostatnie dane pokazują, że tylko 7 proc. osób chce nadal oszczędzać na emeryturę oszczędzając w funduszach emerytalnych. Jednym z powodów jest chaos informacyjny.

31 lipca 2014 r. mija termin składania oświadczeń, które oznaczają deklarację klientów OFE, aby ich kolejne składki nadal trafiały do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). W innym wypadku, jeśli tego nie zrealizują, całość składek automatycznie zostanie przekazana do ZUS. Jednak, o czym świadczą telefony do rzecznika, zdecydowana większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takiej decyzji. To może doprowadzić do awantur w przyszłym roku.

Do 25 lipca wysłano 971 tys. oświadczeń o wyborze OFE. Prognozuje się, że do końca miesiąca liczba chętnych do oszczędzania w OFE przewyższy milion. Zdaniem ekspertów to mało.

Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wyjaśnia, że realne prawo do wyboru funduszu ma 14 mln przyszłych emerytów, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało ponad 10 lat. Nie dotyczy ich bowiem suwak bezpieczeństwa.

Eksperci twierdzą, że jedną z przyczyn niewielkiego zainteresowania dalszym oszczędzaniem w OFE jest chaos informacyjny, który polega na tym, że osoby ubezpieczone nie są dostatecznie uświadomione w temacie zmian sposobu oszczędzania na emeryturę kapitałową.

Okazuje się, że 9 na 10 osób nie uświadamia sobie konsekwencji wyboru między ZUS a OFE. Ubezpieczeni, którzy nie zamierzają dalej oszczędzać w prywatnych funduszach, są przekonani, że ich wybór sprawi, iż wcześniej zapłacone składki od razu zostaną wycofane z OFE i na drugi dzień trafią na subkonto prowadzone przez ZUS. Jednak nie tak to się odbędzie.

Zadaniem ekspertów w przyszłym roku może dojść do wielkiej awantury, kiedy otwarte fundusze emerytalne zaczną wysyłać byłym klientom listy z informacją o środkach zebranych na kontach emerytalnych w OFE.

Na brak informacji zwraca również uwagę adwokat Karolina Miara twierdząc, że przyszli emeryci nie wiedzą, że reguła dobrowolności oszczędzania w OFE obejmuje tylko przyszłe składki. Nie wpływa zaś na likwidację konta w OFE.

W przyszłości, osoba, która nie będzie usatysfakcjonowana swoim wyborem, będzie mogła go zmienić w trakcie kolejnego okna transferowego. Według założeń ustawodawcy będzie ono otwarte od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r., a dalej co 4 lata.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *