Długoterminowy wynajem samochodów – czy to się opłaca?

Dodano: 21.12.2016

Każdy przedsiębiorca poszukuje efektywnych i sprawdzonych rozwiązań umożliwiających optymalizację kosztów funkcjonowania firmy. Jednym ze sposobów branych tu pod uwagę jest długoterminowy wynajem samochodów stanowiący świetną alternatywę dla zakupu pojazdów oraz umów leasingowych.

Branża z perspektywami

Długoterminowy wynajem aut cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. O ile jeszcze kilkanaście lat temu był to rynek niszowy, o tyle teraz branża ta rozwija się niezwykle dynamicznie. Z danych zgromadzonych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, iż w I kwartale 2016 r. odnotowany został niemalże 9 proc. wzrost – w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. – zainteresowania omawianymi usługami, co oznacza systematycznie rosnącą liczbę przedsiębiorców, którzy z nich korzystają. Decydują się oni głównie na wynajem samochodów z silnikami dieslowskimi, niemniej należy wskazać, iż na brak powodzenia narzekać nie mogą również auta z silnikami benzynowymi oraz tzw. hybrydy.

W długoterminowym wynajmie pojazdów specjalizują się firmy takie jak np. Vanfleet – za pośrednictwem strony vanfleet.pl można nie tylko uzyskać niezbędne informacje na temat tej usługi, ale również ją zamówić, co dla przedsiębiorców jest sporym ułatwieniem.

Na czym to polega?

Długoterminowy wynajem służbowych samochodów polega na odpłatnym ich użytkowaniu przez określony w umowie czas – zazwyczaj są to 24 miesiące, aczkolwiek sprawdzone firmy przy konstruowaniu umów wykazują się dużą elastycznością. Każda z nich posiada swój własny regulamin, ale bierze też pod uwagę oczekiwania i potrzeby klientów. Spośród zalet omawianego rozwiązania najczęściej wymienia się:

  • opcję wynajęcia pojazdów adekwatnych do konkretnych oczekiwań oraz możliwości – w rachubę wchodzą różne marki i modele, auta nowe i używane etc.,

  • atrakcyjne ceny – ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw o ograniczonym budżecie, których nie stać na wyłożenie gotówki na zakup pojazdu; co więcej – wydatki z tytułu miesięcznych opłat można zaliczać do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,

  • szeroki pakiet usług – oprócz wynajmu usługodawca ponosi też odpowiedzialność m.in. za zarządzanie i serwisowanie flotą w zakresie prawnym, administracyjnym etc.,

  • udogodnienia natury księgowej – usługobiorca otrzymuje gotową fakturę,

  • możliwość wykupienia auta po korzystnej cenie po wygaśnięciu umowy – jeśli zaś usługobiorca się na ten wariant nie zdecyduje, wszelakimi kwestiami związanymi ze sprzedażą pojazdu zajmuje się usługodawca,

  • brak negatywnego wpływu na płynność finansową, której zachowanie jest jednym z kluczowych czynników usprawniających funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Decydując się na nawiązanie współpracy z firmą wynajmującą samochody służbowe w ramach umów długoterminowych, przedsiębiorca musi mieć świadomość nie tylko swoich praw, ale również obowiązków precyzyjnie określonych w umowie. Wymaga się od niego m.in. ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z nadmiernej eksploatacji czy kradzieży auta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *