Dlaczego niesłusznie boisz się pożyczki krótkoterminowej

Dodano: 03.03.2015

Wokół pożyczek krótkoterminowych narosło wiele opinii, które jeszcze do tej pory odstraszają klientów przed korzystaniem z tego rodzaju pożyczek. Rynek firm pożyczkowych jednak cały czas rośnie, co oznacza, że klienci potrzebują produktu finansowego jakim są pożyczki krótkoterminowe. Dlaczego warto przełamać swój strach przed mikropożyczkami i zacząć z nich korzystać.

Łapówka - nacjonalizacja - ręka na pieniądzach

Pożyczka krótkoterminowa nie taka straszna

W powszechnym przekonaniu, pożyczka krótkoterminowa prowadzi pożyczkobiorcę do nadmiernego zadłużenia, a nawet do popadnięcia w spiralę długów, z której trudno się wydostać. Spłacalność pożyczek krótkoterminowych kształtuje się jednak na wyższym poziomie niż spłacalność kredytów gotówkowych z banków czy pożyczek ze SKOK-ów. Klienci pożyczają od instytucji niebankowych (serwisów pożyczkowych) stosunkowo niskie kwoty, które są w stanie terminowo spłacać.

Średnia kwota pożyczki krótkoterminowej

Założony w Wielkiej Brytanii serwis pożyczkowy Wonga, który działa na polskim rynku od kwietnia 2013 roku, publikuje statystyki o klientach swojego serwisu. Ze zestawień na stronie Openwonga.pl wynika, że średnia pożyczana kwota w 2014 r. wynosiła ok. 680 zł. Klienci pożyczali pieniądze średnio na 42 dni, a ponad połowa pożyczkobiorców spłaciła swoją pożyczkę przed terminem. Klienci tej firmy również rzadko przedłużają termin spłaty pożyczki (zaledwie w 5% przypadków).

Pożyczka krótkoterminowa (nie) dla każdego pożyczkobiorcy

Wciąż wiele osób uważa, że serwisy pożyczkowe udzielają pożyczek każdemu, kto o nie wnioskuje. Może się więc okazać, że pożyczkę otrzyma osoba, której nie stać na spłatę swojego zobowiązania. I w ten sposób popadnie w niepotrzebne zadłużenie. Jeśli się tak stanie, nie jest to wina serwisu pożyczkowego. Każdy pożyczający pieniądze, czy to w formie kredytu czy pożyczki, ma pełną świadomość swoich możliwości finansowych. Serwisy pożyczkowe jednak i tak dokładnie weryfikują każdego klienta, żeby nie udzielać pożyczek osobom, które nie mogą ich spłacić.

Szybka pożyczka na dowolny cel

Strach przed pożyczką krótkoterminową wynika też z faktu, że serwisy pożyczkowe nigdy nie pytają o cel, na jaki przeznaczysz środki. I może się okazać, że w takiej sytuacji pożyczkobiorca weźmie pożyczkę na zupełnie niepotrzebne wydatki. Jak wynika jednak z danych Związku Firm Pożyczkowych, klienci korzystający z pożyczek krótkoterminowych biorą je najczęściej na bieżące wydatki (opłacenie rachunków, zakup artykułów spożywczych, spłata innych zobowiązań). Mała grupa pożyczkobiorców korzysta z pożyczki, żeby zaspokoić swoje „zachcianki” takie jak zakup nowego sprzętu RTV, samochodu czy sfinansowanie wyjazdu zagranicznego.

Pożyczka krótkoterminowa i koszty

Kiedy rozważasz wzięcie kredytu gotówkowego, dokładnie przeanalizuj jego koszt. Wydaje się, że pożyczki krótkoterminowe to jeden z najdroższych produktów finansowych na rynku, ale nic bardziej mylnego. Wspomniany serwis Wonga oferuje pierwszą pożyczkę do kwoty 750 zł za jedyne 10 zł. Oznacza to, że w dniu spłaty zwrócisz pożyczkodawcy pożyczoną kwotę powiększoną o 10 zł. Czy któryś z banków zaproponuje Ci taką ofertę? Kredyt gotówkowy rozłożony na raty to większe koszty niż pożyczka na krótki okres.

Pożyczka krótkoterminowa wybierana jest coraz chętniej przez klientów, którzy oczekują szybkich i wygodnych pieniędzy. A instytucje niebankowe udzielające pożyczek dbają o swoich klientów i zapewniają im bezpieczne pożyczanie pieniędzy. Kiedy następnym razem będziesz potrzebować pieniędzy, sprawdź ofertę serwisów pożyczkowych zamiast korzystać z oferty banku.

Artykuł opracowano we współpracy z Wonga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *