Dla kogo konto oszczędnościowe będzie najlepsze?

Dodano: 18.09.2013

Wielu Polaków decyduje się na otwarcie konta oszczędnościowego w nadziei na pomnażanie wpłaconej sumy oraz szybkie zyski. Aczkolwiek w przypadku pobrania dowolnej sumy banki naliczają odsetki. Czy w takim wypadku dalsze posiadanie konta jest opłacalne? Co zrobić, aby zainwestowanych środków nie ubywało?

Podstawową zaletą, a dla niektórych wadą, konta oszczędnościowego jest prawo zarządzania środkami w wybrany sposób. Można wypłacać pieniądze zawsze i bezproblemowo, jednak trzeba za to zapłacić. Natomiast w przypadku lokaty kapitał zostaje zamrożony na cały ustalony okres (np. trzy miesiące, dwa lata).

Każdy posiadacz konta oszczędnościowego powinien uważać, ponieważ opłaty manipulacyjne mogą okazać się dość wysokie. Zazwyczaj ściągane są za wypłaty z rachunku, przelewy czy sprawdzanie stanu konta. Jednorazowo bank może naliczyć nawet 5 zł za pojedynczą operację.

Podsumowując, dobrym rozwiązaniem zdaje się być decyzja o wniesieniu środków na lokatę. Jednak jeśli w międzyczasie potrzebne będą pieniądze, wtedy cały naliczony procent zostanie odebrany. Natomiast konto daje pewność, że kapitał nie ulegnie zmianie.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *