Czym są koszty uzyskania przychodu?

Dodano: 04.04.2013

Koszty uzyskania przychodu to nic innego, jak koszty (nakłady) poniesione na osiągnięcie konkretnej korzyści. Innymi słowy nakłady włożone w osiągniecie wyznaczonego celu. Podatek od zysku przedsiębiorstwa nazywany jest podatkiem dochodowym.

W Polsce istnieją dwa rodzaje podatków dochodowych:

– podatek od osób fizycznych (PIT) – pracownik, przedsiębiorca, osoby pracujące w wolnym zawodzie,

– podatek od osób prawnych (CIT) – spółka, fundacja, instytucja charytatywna.

Według prawa nie ma konkretnych wytycznych, co do sposobów uzyskania przychodu. Tak naprawdę wszystko zależy od branży i pomysłowości przedsiębiorcy. Zamknięcie firm w ścisłych ramach nie byłoby sprawiedliwe.

Są jednak podstawowe zalecenia dotyczące sposobów uzyskania przychodów. Przede wszystkim pieniądze musiały zostać wydane przez podatnika na konkretny cel, który ma przyczyniać się do zwiększania obrotów w firmie.

Ustawa nie przewidziała sposobu księgowania kosztów uzyskania przychodu, dlatego trzeba robić to w dowolnej formie, ale tak, aby wszystkie zapisy były jasne i możliwe do zweryfikowania. Warto zachować wszelkie rachunki, faktury, wydruki fiskalne, przelewy.

Zbieranie wszystkich dokumentów niezbędnych do rejestracji zdarzeń gospodarczych są obowiązkiem każdego podatnika, który prowadzi działalność.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *