Czym różni się nota korygująca od faktury korygującej?

Dodano: 16.09.2013

Dla wielu przedsiębiorców odróżnienie faktury korygującej od noty korygującej jest prawie niemożliwe. Aczkolwiek w przyszłym roku wprowadzone zostaną nowe rozporządzenia, które od razu zastąpią prawo sprzed 2 lat. O czym będą mówiły? Czy pozwolą rozróżniać faktury oraz noty?

Na wstępie trzeba wyjaśnić problematyczne terminy i określić zastosowanie dla obu. Po pierwsze należy powiedzieć, że faktura korygująca wystawiana jest tylko przez sprzedawcę, który zajmuje się dostawą towarów i usług. Zgodnie z zasadami wspomniana faktura powinna być używana, gdy podatnik chciałby wprowadzić do transakcji własne rabaty i obniżki lub w przypadku, kiedy znajdują się na niej błędy (w cenie, w informacjach firmowych, w dacie).

Zazwyczaj faktura korygująca musi posiadać wskazanie, że jest poprawioną wersją innej faktury (ze wskazaniem numeru identyfikacyjnego), termin sporządzenia, kwotę nowego rabatu z przyjęciem schematu podstawowego.

W przypadku not korygujących sprawa kształtuje się trochę inaczej, ponieważ to kupujący może takową przygotować. Dotyczy to spraw, kiedy odnaleziono nieprawidłowość w wybranym fragmencie faktury. Są jednak przypadki, w których stosowanie noty nie jest możliwe. Chodzi głównie o błędy ilościowe, cenowe, rabatowe oraz skarbowe.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *