Czym jest skimming?

Dodano: 12.11.2013

Korzystanie z karty płatniczej to w dzisiejszych czasach nic nowego. Ułatwia codzienne życie i nie skłania właściciela do ciągłego podejmowania gotówki z banku. Okazuje się jednak, że korzystanie z karty bywa niebezpieczne. Przede wszystkim dlatego, że łatwo zostać ofiarą skimmingu. Czym się charakteryzuje? Jak ustrzec się przed skimmingiem?

Skimming to proceder polegający na pobraniu danych z karty, niejednokrotnie nawet z kodem PIN. Umożliwia złodziejom wykorzystywanie fałszywej karty: dokonywanie transakcji oraz podejmowanie środków z bankomatu.

W ostatnim czasie oszuści wybierają dwa sposoby pozyskiwania danych. Najczęściej spotykane są nakładki w bankomatach, które w czasie wypłaty ściągają wszystkie dane (dane personalne, o saldzie, numerze PIN). Dużo rzadziej notowane są kopie przygotowywane przez pracownika banku, który prosi o kartę i odczytuje najbardziej potrzebne informacje.

Trudno uchronić się przed skimmingiem, gdyż oszuści stosują najnowsze rozwiązania technologiczne (nakładki, dostawki, czytniki, miniaturowe kamery). Przed skorzystaniem z bankomatu warto sprawdzić jego ogólny stan oraz budowę urządzenia. Natomiast w banku absolutnie zabronione jest słowne udostępnianie kodu PIN.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *