Zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych istnieje co najmniej kilka metod organizowania przetargów. Wszystko zależy od skali i rodzaju działania oraz konkretnych wytycznych organizowania całego przedsięwzięcia. Jedną z najbardziej popularnych form przetargowych jest przetarg nieograniczony. Na czym polega?
Jak sama nazwa mówi do przetargu nieograniczonego może przystąpić każdy. Inaczej mówiąc wszyscy mogą wysyłać swoją ofertę i brać udział w dalszych czynnościach. Trzeba jednak pamiętać, aby spełnić wstępne wytyczne i mieć szanse w kolejnych etapach.
Warunkiem rozpoczęcia przetargu jest umieszczenie ogłoszenia na własnej stronie internetowej oraz w miejscowej siedzicie przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, żeby dołączyć informacje na temat wadium, terminu przyjmowania ofert oraz charakterystyki prac do wykonania.
O wyborze najkorzystniejszej opcji decyduje zamawiający, który bierze pod uwagę kilka istotnych kwestii. Głównie koszt, szczegóły oferowanej współpracy, rodzaj użytego materiału (w przetargach budowlanych), wiarygodność i doświadczenie firmy. Ostateczna decyzja musi zostać zamieszczona we wszystkich miejscach, gdzie dodano ogłoszenie oraz wysłana na wyraźną prośbę wnioskującego.
red. Justyna Błahut
skarbowy.biz