O upadłości konsumenckiej mówi się w odniesieniu do osób fizycznych, które nie posiadają własnej firmy. Stan upadłościowy muszą podjąć samodzielnie, jako deklarację swojej kryzysowej sytuacji materialnej, wtedy można liczyć na anulowanie części długów. Czym w rzeczywistości jest upadłość konsumencka?
Na wstępie warto powiedzieć, że upadłość konsumencka następuje w momencie, kiedy dochodzi do tzw. przekredytowania. Innymi słowy poważnego zadłużenia, pętli kredytowej i narastających zaległości w spłacie.
Należy jednak wiedzieć, że upadłość można ogłosić tylko w awaryjnych przypadkach, które w dużej mierze utrudniły czasowe oddawanie należności. To przede wszystkim problemy zdrowotne, poważne wypadki, brak pracy lub inne problemy o charakterze prywatnym (np. rozwód).
Upadłość konsumencką ogłosić można na podstawie wniosku do najbliższego sądu rejonowego (wydział gospodarczy). W piśmie należy załączyć wiadomości o swoim zadłużeniu oraz posiadanych rzeczach wartościowych (nieruchomości, dzieła sztuki). Następnie sąd w ciągu 60 dni rozpatrzy wniosek i rozstrzygnie sprawę (przyznanie prawa do/odmowa ogłoszenia stanu upadłościowego, umorzenie części lub całości zadłużenia).
red. Justyna Błahut
skarbowy.biz