Czym charakteryzuje się kapitał rezerwowy?

Dodano: 20.01.2014

Wiele firm i spółek w Polsce notuje poważne kłopoty finansowe. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że od jakiegoś czasu popularne jest tworzenie kapitału rezerwowego. Ma uchronić działalność przed zbliżającą się klęską lub kryzysem gospodarczym. Czy naprawdę warto wybrać pomysł o kapitale rezerwowym? Dlaczego jest tworzony?

Kapitał rezerwowy podstawie w ramach umowy spółki lub początkowych negocjacji właściciela. Zazwyczaj środki potrącane są z zysków lub ustalonych wpłat wszystkich członków. Oczywiście zasady przekazywania środków (jednorazowa wpłata, częstotliwość, powody oraz termin wnoszenia środków) muszą zostać dokładnie ustalone i potwierdzone.

Niejednokrotnie kapitał rezerwowy poświęcany jest na uregulowanie możliwych strat bilansowych, inwestowanie, rozpoczynanie ciekawej współpracy lub inne czynności biegnące do poprawy kondycji materialnej.

Prawem każdej spółki jest modyfikowanie ustaleń związanych z dopłatami. Oznacza to, że w momencie pogorszenia się finansów wpłaty mogą zostać zwiększone, a po poprawie zmniejszone.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *