Za dwa lata zniknie obowiązek meldunkowy. Jednak do tej pory, każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca na terenie kraju ma obowiązek posiadać meldunek miejsca stałego pobytu.
Obowiązek meldunkowy polega na zgłoszeniu właściwemu organowi samorządu terytorialnego informacji o pobycie i czasie jego przewidzianego trwania. Meldunek może dotyczyć urodzenia potomka, zmiany stanu cywilnego, czy zgonu kogoś bliskiego. Zwykle jednak obowiązek zameldowania dotyczy:
– zameldowania na stałe, czyli deklarację zamieszkania w danej miejscowości pod wskazanym adresem z zamiarem stałego pobytu,
– zameldowania na pobyt czasowy, czyli deklarację pozostawania w konkretnej miejscowości pod wskazanym adresem przez określony czas lub w tej samej miejscowości, ale pod innym adresem, bez przewidzianej zmiany miejsca pobytu stałego,
– wymeldowania z miejsca pobytu czasowego lub stałego pobytu.
Osoba w tym samym czasie może mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego, ale mając meldunek stały w jednym miejscu, może być równocześnie zameldowany na pobyt czasowy w innym miejscu.
Na pobyt czasowy lub stały na okres ponad trzech miesięcy należy zameldować się najpóźniej w 30. dniu od dnia przyjazdu do tego miejsca. W wypadku zameldowania na pobyt czasowy istnieje obowiązek powiadomienia, jak długo będzie on trwał.
Joanna Walerowicz
plobank.pl