Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

Dodano: 02.09.2014

Przy dzisiejszej sytuacji na polskim rynku, ludzie zaczęli się intensywniej zastanawiać, w co zainwestować swe oszczędności, by było to jednocześnie bezpieczne i korzystne. Niektórzy decydują się na zamrożenie swoich oszczędności na lokatach bankowych, lecz to wydaje się być najmniej korzystne, ze względu na fakt, iż kapitał zostaje zatrzymany oraz odsetki są niezbyt wysokie. Jednakże, bardziej ryzykowne, ale bardziej wartościowe wydaje się być inwestowanie w różnego rodzaju fundusze. Jak to działa i czy rzeczywiście warto?

140957592169332000

RODZAJE FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie, należy się zastanowić nad samym celem lokowania swoich pieniędzy w formie funduszu. Jak wcześniej wspomniano, lokaty pieniężne nie spełniają oczekiwań tych, którzy pragną się znacznie wzbogacić. Zatem lepszych dla nich rozwiązaniem jest inwestycja w fundusz papierów dłużnych, inaczej obligacji. Jest to bardziej ryzykowne, ze względu na fakt, iż zysk jest determinowany wieloma czynnikami, między innymi: stopa procentowa (krajowa, zagraniczna) czy wysokość prowizji.

Ostatnimi czasy, najpopularniejszym rodzajem funduszów inwestycyjnych są fundusze mieszane, które oparte są na założeniu, że część środków stanowi kapitał stały, chroniony – a część jest inwestowana w różne instrumenty finansowe, np. obligacje. Natomiast najbardziej ryzykownymi funduszami, są te polegające na zakupie akcji. Zyski z tych funduszy są uzależnione od aktualnej sytuacji finansowej na rynku, która bywa niezwykle zmienna.

WARTO CZY NIE WARTO?

Nie ulega wątpliwości, że ludzie szukają co raz więcej alternatyw na alokacje swojego kapitału pieniężnego z myślą o pomnażaniu go. Jedną z najpopularniejszych opcji są właśnie fundusze inwestycyjne. Mimo, że powszechnie wiadomo, iż obarczone są one dość sporym ryzykiem, według badań rynku, liczba inwestujących w fundusze wciąż wzrasta. Duża różnorodność funduszy sprawia, że mamy szeroki wachlarz możliwości inwestycji, a co za tym idzie, możemy dobrać fundusz do swoich preferencji i predyspozycji finansowej. Przy zdrowym rozsądku i odpowiednim planie, jest to rozwiązanie godne przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *