Czy Urząd Skarbowy musi ulegać decyzjom sądu administracyjnego?

Dodano: 16.09.2013

Wiele spraw skarbowych oraz kłopotów samych podatników rozpatruje Urząd Skarbowy. Aczkolwiek nie zawsze wyroki ogłaszane przez Fiskus są tolerowane i przyjmowane z pokorą. Jednym z rozwiązań jest przekazanie wyroku do analizy, którą podejmuje sąd administracyjny. Czy opinie mogą się różnić? Którą traktować na poważnie?

W polskich przepisach, szczególnie podatkowych i skarbowych, znaleźć można całe mnóstwo luk i spornych kwestii. Interpretacja przepisów jest ciężka i zwykle niełatwo o jasną odpowiedź. Z pomocą przychodzi Urząd Skarbowy, który został powołany m.in. do rozstrzygania sporów w przepisach ustawowych i w teorii ma głos ostateczny.

Trzeba jednak wyjaśnić, że sytuacja jest trochę inna, ponieważ sądy administracyjne również wpływają na końcowy wynik. Ale zanim się to stanie Fiskus musi opublikować własną decyzję, a podatnik ją odrzucić. Przeważnie cały problem podatkowy nie jest zgłaszany wyżej z obawy o koszty i ostateczny wynik.

Podsumowując, można powiedzieć, że od kilku lat sądy administracyjne spełniają nową funkcję. Zajmują się badaniem pracy Urzędów Skarbowych, które ogłaszają często zbyt bezwzględne decyzje i pomijają specyfikę indywidualnych przypadków.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *