Czy szczepienia są przychodem pracownika?

Dodano: 02.04.2013

Wiele przedsiębiorstw obecnie próbuje zagwarantować swoim pracownikom jak najwięcej uproszczeń. Jednym z nich jest finansowanie okresowych szczepień pracowników. Jest to nieobowiązkowe, dlatego też decydują sami zatrudnieni. Nie jest tajemnicą, że inwestowanie w takie działania jest posunięciem strategicznym, ponieważ szczepienia mogą uchronić przed groźnymi infekcjami w okresie zimowym. Warto pochylić się nad dylematem czy sezonowe szczepienia są przychodem pracownika.

Wedle prawa, to na pracodawcy ciąży odpowiedzialność opłacenia kosztów za zakup szczepionek dla i są one przychodem dla samych pracowników. Oznacza to, że za kupno leków pracodawca powinien oddać podatek (pochodzący z honorarium podwładnego).

Pracownik może uniknąć opłacenia podatku na zakup szczepionki w przypadku, gdy zatrudniający nie będzie w stanie określić jednostkowej kwoty w stosunku do pojedynczego pracownika. Taki problem może rozwiązać utworzenie tabeli szczepień.

W przypadku osób pracujących na zasadach umowy zlecenie (bez ubezpieczenia społecznego), osób, które nie ukończyły 26 roku życia oraz są uczniami/studentami, wtedy zysk wynikający z zakupu szczepienia zostanie obciążony podatkiem i sfinansowany przez pracodawcę.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *