Czy prywatny przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnień podatkowych?

Dodano: 17.09.2013

W polskim prawie istnieje co najmniej kilka powodów, dla których podatnik nie musi spełniać swoich obowiązków podatkowych. Zanim jednak uzyska taką możliwość powinien przestrzegać najważniejsze wytyczne ustawowe. Co zrobić, aby uzyskać zwolnienie podatkowe? Komu należy się w najpierw i dlaczego?

Podstawowym obowiązkiem właściciela firmy ubiegającego się o zwolnienie podatkowe jest zachowanie limitu 150 tys. zł w roku poprzednim (czyli 2012). Jeśli poziom nie został przekroczony z całą świadomością można oczekiwać zwolnień, ale wcześniej należy powiadomić o tym urząd skarbowy.

Aby określić, czy limit podatkowy został przekroczony trzeba przeanalizować całą dostawę towarów i usług, które zostały objęte podatkiem. Innymi słowy tylko te zdarzenia gospodarcze powinny zostać dodane. Pomijać należy wszystkie zdarzenia gospodarcze kojarzone z amortyzacją.

Jeśli uda się uzyskać zwolnienie, wówczas automatycznie zmniejsza się ilość formalności do wypełnienia. W związku z tym nie ma przymusu składania rocznego zeznania podatkowego, opłacania podatku VAT oraz wypełniania ewidencji zakupów i podatku naliczonego.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *