Czy kredyt można spłacić wcześniej?

Dodano: 13.09.2013

Kryzys gospodarczy ciągle trwa i nieustannie doprowadza do upadłości wiele przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Niepewna sytuacja materialna, ciągłe redukcje etatów, szukanie lepszej pracy często burzą spokój. W trudnych czasach jedyną deską ratunku staje się kredyt. Jedni biorą pożyczkę, żeby podreperować chwilową zapaść budżetową, inni wkładają pieniądze w akcje. Czy banki umożliwiają przedterminową spłatę kredytu? Czy wcześniejsze oddanie długu jest zgodne z prawem?

Wszystkie transakcje i przelewy są objęte prawem bankowym, wedle którego konsument może zwrócić pożyczone pieniądze szybciej pod warunkiem, że umowa nie mówi inaczej. Oznacza to, że podstawą do wcześniejszego spłacenia zadłużenia będą podpisane z bankiem umowy.

Szybsze oddanie zadłużenia jest korzystne przede wszystkim dlatego, że pozwoli ominąć płacenie prowizji za następne miesiące. Jeśli bank automatycznie nie usunie odsetek można złożyć wniosek o ich zmniejszenie lub zlikwidowanie w związku z szybszą spłatą.

Zanim jednak klient zdecyduje się na przedterminowe uregulowanie długu musi przejrzeć zawartą umowę i sprawdzić czy jest to w ogóle możliwe. Wiele banków blokuje opcję wcześniejszej spłaty, bowiem najważniejszym źródłem zarobku są odsetki i prowizje. Aczkolwiek nie jest to reguła i najlepiej poznać swoje prawa jeszcze przez uzyskaniem samego kredytu.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *