Czy doustny kolagen działa w stawach?

Dodano: 20.05.2017

Pacjenci uskarżający się na bóle oraz inne dolegliwości ze strony stawów coraz częściej sięgają po preparaty z kolagenem. Do tego grona można zaliczyć przede wszystkim osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów. Na rynku dostępne są preparaty doustne z kolagenem. Koszt tej terapii jest dość wysoki, jednak wiara w pozytywne efekty mimo wszystko przyciąga sporą ilość pacjentów. Czy faktycznie kolagen jest surowcem, który zażywany doustnie w formie preparatu, zadziała na bóle stawów?

Osteoartoza (zwyrodnienie stawów) określana również mianem ChZS to najczęściej występujące schorzenie stawów. Choroba ta stanowi fundamentalny problem gospodarczy oraz socjalny, w szczególności wśród ludzi w podeszłym wieku. Kliniczne objawy osteoartozy to bolesność uciskowa, wysięk oraz trzeszczenie, ból stawów oraz ograniczenie ruchów. Występowanie tych dolegliwości uniemożliwia normalne funkcjonowanie i znacznie obniża komfort życia.

W jaki sposób powstało przypuszczenie, że kolagen może być skuteczny w terapii schorzeń stawów? W skład chrząstki stawowej wchodzą chronocyty otoczone pozakomórkową substancją. Natomiast kolagen to białko macierzy chrząstki zewnątrzkomórkowej. W ciele ludzkim występuje ponad 20 różnych rodzajów kolagenu. Włókna kolagenu warunkują kształt chrząstki i odporność na rozciąganie. Kolagen typu II stanowi aż 90% białka chrząstki i jest jej podstawowym rodzajem. Natomiast w tkance kostnej znajduje się kolagen typu I. Poza kolagenem w skład chrząstki wchodzi również woda, lipidy oraz proteoglikany, a także białka pełniące funkcje regulatorowe oraz te odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm chrząstki.

Głównym czynnikiem mechanicznym wywołującym zwyrodnienie stawów jest nadmierne przeciążenie. Do rozwoju schorzenia przyczyniają się również zmiany fizykochemiczne tkanek stawowych i chrząstek, co z kolei prowadzi do uszkodzeń, których organizm sam nie jest w stanie naprawić. Po przekroczeniu 25 roku życia ludzkie ciało nie zapewnia już balansu pomiędzy biosyntezą a degradacją kolagenu w chrząstkach i tkankach. Czy zatem zażywając doustnie kolagen można wspomóc proces biosyntezy?

Kolagen to białko, w związku z czym podany doustnie ulega identycznym procesom jak pozostałe białka. Proces trawienia ma swój początek w żołądku. Rozpoczyna się denaturacją przebiegającą przez sok żołądkowy. Następnie jego kontynuacja następuje w jelicie cienkim. W sprzyjających warunkach zachodzi tam 80-90% trawienia. Na skutek procesów występujących z udziałem enzymów trzustkowych następuje rozszczepienie cząsteczek białkowych złożonych do trochę większych białek, tripetydów dipeptydów, które z kolei wchłaniane są ze światła jelita. Dalej dochodzi do ich trawienia w rąbku szczoteczkowym i cytoplazmie enterocytów do aminokwasów pojedynczych. Te z kolei przenoszone są i umiejscawiane w żyle zwrotnej. Nawiązując do tej analizy można jednogłośnie stwierdzić, że kolagen to nie cudowna cząsteczka, która zażyta doustnie przemierzy drogę wprost do stawów i spowoduje ich korzystniejsze funkcjonowanie.

Istnieją więc dowody na to, że zażywanie kolagenu może powodować jego syntezę w organizmie. Nie jest jasne natomiast, czy wyłącznie w stawach, czy także w innych częściach ciała. To zagadnienie nie jest pokryte zbyt wielką ilością dowodów. Przeprowadzone badania kliniczne metodą podwójnej ślepej próby dowiodły skuteczności kolagenu typu II (UC-II). Dokonano ich u pacjentów z osteoartozą. Wraz z upływem 90 dni po zastosowanej kuracji zauważono spadek wszystkich branych pod uwagę parametrów.

Zapraszamy na: odlot.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *