Czemu służy karta ratownicza?

Dodano: 07.08.2014

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle istotne. Aktualnie w całej Europie trwa kampania, której celem jest promowanie bezpiecznego zachowania. W ramach akcji informacyjnej coraz częściej słyszy się o karcie ratowniczej pojazdów. Z pozoru to nic znaczącego, bo jedynie szkic samochodu. Gdy jednak ma miejsce sytuacja, kiedy trzeba ratować ludzkie życie, każda sekunda się liczy.

Międzynarodowa nazwa zestandaryzowanej informacji zawierającej symbole i oznaczenia zamieszone na kartce A4 to rescue sweet. Znajdziemy na niej najważniejsze dla służb ratowniczych części pojazdu, co pozwala na ich szybsze i sprawniejsze zlokalizowanie.

Na kartach zaznaczone są wzmocnienia karoserii, rozmieszczenie akumulatora, poduszek powietrznych czy gazowych napinaczy pasów bezpieczeństwa. Te elementy w każdym z samochodów mogą być umieszczone w różnych miejscach, co może sprawiać problem z ich odnalezieniem. Po zapoznaniu się z informacją umieszczoną na karcie, ekipa ratunkowa może poruszać się szybciej, nie tracąc czasu na poszukiwanie konkretnych elementów wyposażenia samochodu. Jak się okazuje ma to spore znaczenie. Według danych promujących karty ratownicze, jej posiadanie może skrócić czas akcji ratowniczej nawet do 30 proc., co oznacza 6-9 minut, które w większości przypadków są decydujące w ratowaniu ludzkiego życia.

Kartę ratowniczą samochodu można ściągnąć ze strony internetowej producenta samochodu. Po znalezieniu właściwej wersji karty, należy ją wydrukować i umieścić w osłonie przeciwsłonecznej po stronie kierowcy. Organizatorzy akcji informacyjnej zalecają, aby iść się po nią do autoryzowanych punktów wydawania kart ratowniczych w celu uniknięcia pomyłek w wyborze właściwej karty.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *