Czego podatek VAT nie obejmuje?

Dodano: 02.04.2013

Podatek VAT czyli innymi słowy podatek od towarów i usług jest najczęściej spotykany w Polsce. Obejmuje większość przedsiębiorców. Są jednak wyjątki, kiedy podatku tego odprowadzać nie trzeba. Jakie to sytuacje?

Przede wszystkich są to przypadki, gdy dochodzi do przekazania działalności, gdy trzeba zapłacić odsetki, gdy bierze się udział w grach liczbowych, na maszynach lub zakładach bukmacherskich.

Dodatkowo opłacanie podatku nie jest konieczne za wręczenie podatków o niewielkim wartości lub plakatów reklamowych lub obwieszczających.

Czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, to czynności nieskuteczne w świetle prawa cywilnego. Chodzi tu zwłaszcza o działalność przestępczą.

Za podarki o niewielkiej wartości uważa się przedmioty o rynkowej wartości do 100 zł (gdy tożsamość obdarowanych jest znana) oraz 5 zł (gdy dane obdarowanych nie zostały zapisane).

I ostatecznie nie trzeba płacić za wszelkiego rodzaju „demówki usług” czyli za produkty prezentacyjne konkretnej firmy i nie podlegają sprzedaży. Mają na celu tylko reklamę i prezentację oferowanych towarów.

Podsumowując, można powiedzieć, że z podatku VAT zwolnione są towary lub usługi, które nie stanowią dla przedsiębiorcy źródła przychodu.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *