Czego nie powinien dopuszczać się windykator?

Dodano: 27.05.2014

Niedawno rząd przyjął nowe założenia do ustawy antylichwiarskiej, które mają bardziej zabezpieczyć interesy osób decydujących się na pożyczki tzw. ”chwilówki”. Jednak zanim nowe regulacje zaczną obowiązywać, warto posiadać wiedzę, jak uchronić się przed windykatorami, którym instytucje pożyczkowe sprzedają złe długi.

Przede wszystkim osoba zadłużona powinna zostać powiadomiona o zmianie wierzyciela, co oznacza, że od tej pory będzie się z nią kontaktować windykator, a nie instytucja pożyczkowa. Po drugie windykator ma ograniczone możliwości działania. Oznacza to, że nie może nachodzić nas w domu, obrażać, zastraszać ani grozić przejęciem własności. Jedyną osobą, która ma prawo wejść do domu dłużnika bez jego zgodny jest komornik z prawomocnym wyrokiem sądu, w ręku.

Innym postępowaniem, jakiego nie może dopuścić się windykator jest rozmowa o dłużniku z jego pracodawcą, przyjaciółmi lub znajomymi. Nie może także domagać się numeru jego konta osobistego czy oszczędnościowego, grozić wpisem do rejestru dłużników lub zawiadomieniem służb policyjnych o przestępstwie.

Co ważne, pisma, w których windykator wysnuwa groźbę egzekucji majątku nie posiadają mocy prawnej. Postępowanie egzekucyjne może zostać wszczęte jedynie na wniosek komornika na podstawie prawomocnego wyroku sądowego.

Jak skutecznie bronić się przed natrętnym windykatorem? Dobrze jest rejestrować wszystkie przeprowadzone z nim rozmowy. Niezbędne jest jednak wcześniejsze powiadomienie o tym zamiarze. Gdy prośby o zaprzestanie nękania telefonami, wiadomościami tekstowymi i wezwaniami nie przyniosą pożądanego skutku, należy powiadomić policję lub w prokuraturze złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dodatkowo można też złożyć doniesienie o nieetycznym działaniu windykatora do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *