Coraz więcej przedsiębiorców płaci zaliczki na PIT kwartalnie

Dodano: 19.09.2014

Coraz więcej małych podmiotów gospodarczych decyduje się na rozliczenie podatkowe co trzy miesiące. Dzięki temu mają mniej pracy, a płynność finansowa znacznie się poprawia.

Zgodnie z danymi resortu finansów jeszcze sześć lat temu jedynie 3 proc. przedsiębiorców płaciło zaliczkę na podatek dochodowy w rytmie trzymiesięcznym. W 2014 r. ten poziom wzrósł do 6 proc.

Największym utrudnieniem związanym z kwartalnym trybem płacenia zaliczek jest potrzeba dokładniejszego planowania przepływów finansowych. Firma musi być bowiem prowadzona w taki sposób, aby na początku każdego kwartału nie zabrakło środków niezbędnych do opłacenia zaliczek z trzech miesięcy. Przy płaceniu zaliczki na podatek co miesiąc wystarczy dysponować określoną miesięczną kwotą.

Jednak wydaje się, że kwartalne rozliczenie ma znacznie więcej plusów. Przede wszystkim przedsiębiorca dysponuje większymi pieniędzmi, dzięki czemu ma bardziej spokojną sytuację, gdy część klientów opóźnia się w regulowaniu należności. Ma to znaczenie również przy nabyciu towarów niezbędnych do funkcjonowania firmy. W wielu przypadkach dostawcy dają atrakcyjniejsze upusty przy zakupie większej ilości za wyższe kwoty, takie można zebrać właśnie rozliczając się kwartalnie. Niewątpliwym plusem jest także oszczędność czasu bowiem comiesięczne wypełnianie formularzy dla urzędu skarbowego zabiera przedsiębiorcy więcej czasu niż co trzy miesiące.

Jeszcze więcej korzyści dają kwartalne terminy płacenia podatku VAT. Wówczas także polepsza się płynność finansowa, zwiększa się swoboda przy potrącaniu daniny naliczonej oraz jest mniej biurokracji. Dotyczy to głównie zmniejszenia ilości deklaracji VAT do 4 w roku zamiast 12, co wiąże się automatycznie z mniejszą liczbą ewentualnych poprawek w tych deklaracjach.

Zmiana trybu rozliczania PIT może mieć miejsce tylko raz w roku, z kolei w przypadku VAT taką zmianę można zrealizować cztery razy w roku.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *