Co zrobić, aby obniżyć wydatki firmowe?

Dodano: 18.09.2013

Obecny kryzys zmusza właścicieli firm do nieustannego oszczędzania i liczenia się z każdym groszem. Wiele wydatków ogranicza się do minimum. Niestety często cierpią na tym niewinni podwładni. Jak efektywnie oszczędzać prowadząc firmę?

Przede wszystkim ograniczenie kosztów zacząć trzeba od sprzętu specjalistycznego. Lepiej dzierżawić lub amortyzować komputery niż inwestować zupełnie nowe. Oprócz tego trzeba korzystać z oferty firm informatycznych (np. wynajmowanie serwera), bowiem zakup narzędzi jest bardzo kosztowny.

Poza tym ciekawym wyjściem jest dokładne planowanie przychodów i rozchodów. Pozwoli odpowiednio podzielić wydatki i uniknąć zaskoczenia na koniec miesiąca. Utrata płynności finansowej może okazać się poważnym problemem i prowadzić do spirali kredytowej.

Warto wszystkie kontakty telefoniczne przenieść na komunikację internetową. To bardzo szybka i wygodna forma porozumiewania się. Natomiast wydruki zastąpić plikami komputerowymi.

Jeśli właściciel firmy ma kłopoty zarządzaniem finansami powinien poszukać pomocy wśród specjalistów i przyjąć doradcę finansowego, który pomoże stworzyć plan oszczędnościowy i inwestycyjny.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *