Co wyróżnia polskiego inwestora indywidualnego na warszawskiej giełdzie?

Dodano: 29.10.2014

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów ujawniają, że statystyczny polski inwestor indywidualny funkcjonuje na Giełdzie Papierów Wartościowych średnio od ośmiu lat, wartość jego portfela inwestycyjnego to przeciętnie ok. 30 tys. i składa się on głównie z akcji siedmiu spółek.

Z badania zrealizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wynika również, iż przeciętny inwestor indywidualny to osoba płci męskiej mająca wyższe wykształcenie w wieku 38 lat. Aktywność na parkiecie giełdowym jest dla niego dodatkowym źródłem dochodów i spędza na niej nie więcej niż godzinę dziennie. Jego inwestycje koncentrują się głównie na akcjach polskich przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej giełdzie, a decyzje podejmuje bazując na własnych analizach i intuicji.

Obraz statystycznego polskiego inwestora indywidualnego bardzo różni się od tego będącego w innych państwach np. w Niemczech, Belgii czy w Australii. Tam statystyczny

inwestor jest znacznie starszy, a na giełdzie działa od ponad 20 lat. Dodatkowo może się pochwalić większym portfelem inwestycyjnym, ale także poświęca więcej czasu na giełdową działalność. Spory pakiet jego oszczędności pochodzi z rynku kapitałowego. Ma też więcej czasu, przez co chętniej bierze udział np. w walnym zgromadzeniu.

Michał Masłowski, wiceprezes SII mówi, że na podstawie przeprowadzonego badania można powiedzieć, że polski inwestor indywidualny powoli zbliża się swoim profilem do odpowiedników zagranicznych. Można zatem prognozować, że za 15-20 lat te różnice w znacznym stopniu ulegną zatarciu. – dodaje Masłowski.

W trakcie ostatnich 12 miesięcy 84 proc. badanych inwestorów indywidualnych postawiło na akcje polskich spółek notowanych na GPW. Mniej niż 30 proc. zdecydowało się na jednostki TFI, a bardziej niechcący ryzykować ulokowali środki na lokatach bankowych lub w gotówce (30 proc.).

Jako najbardziej konkurencyjne alternatywy dla giełdy badani wskazali na inwestycje w surowce (36 proc.), a rynek walutowy wybrało 32 proc. inwestorów, z kolei jeden procent mniej miały obligacje korporacyjne. Stosunkowo małym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości. Co drugi z badanych inwestorów chciałby mieć otwartą drogę do inwestycji na rynkach zagranicznych.

Ponadto zapytani o opinię odnośnie polskiego rynku kapitałowego inwestorzy indywidualni jako największą słabość wskazują na wysokość podatków od zysków kapitałowych (44 proc.), następnie niską płynność (35 proc.) oraz wysokie prowizje transakcyjne i niski poziom edukacji finansowej.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *