Cashback będzie opodatkowany 19 proc. podatkiem. Banki wiedzą co zrobić, aby go nie płacić

Dodano: 24.07.2014

Bonusy wypłacane przez banki klientom za zakupy dokonywane kartą kredytową lub debetową (cashback) od 2015 roku będą opodatkowane 19 proc. podatkiem. Jednak banki nadal będą mogły go nie płacić.

Na czwartek zaplanowane było przyjęcie przez Senat nowelizacji ustawy o PIT i CIT, z której wynika, że od 2015 roku zacznie obowiązywać pkt 4b. Reguluje on, iż świadczenia otrzymane m.in. od banków w rozumieniu odrębnych regulacji, w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty, będą obciążone 19 proc. podatkiem w formie ryczałtu.

Aktualnie tego rodzaju świadczenia do wysokości 760 zł są zwolnione z PIT. Świadczą o tym orzeczenia sądów administracyjnych wydane w 2014 roku. Zgodnie z ich uzasadnieniem zwrot kwot na konto bankowe można uznać za nagrody związane ze sprzedażą premiową na podstawie art.21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.

Dr. Mariusz Zygierewicz, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego Związku Banków Polskich wyjaśnił, że mimo dodania nowego przepisu, uniknięcie podatku w dalszym ciągu będzie możliwe. Będzie to zależeć od systemu wypłat stosowanego przez bank. Dopiero, gdy cashback nie będzie zgodny z definicją dochodów zwolnionych z podatku w rozumieniu ww. artykułu będzie opodatkowany podatkiem zryczałtowanym.

Ponadto, jego zdaniem, uzgodniona w parlamencie definicja opodatkowania świadczeń jest korzystniejsza niż rozwiązanie, które było wcześniej proponowane. W pierwszym ujęciu pojęcie świadczenia nie było zdefiniowane i można było je interpretować bardzo szeroko.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw oczekuje na przyjęcie przez Senat.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *