Bezpilotowce podbijają również Polskę

Dodano: 21.08.2014

Coraz więcej firm używa małych bezzałogowych samolotów nazywanych dronami. Na ich zakup decydują się m.in. filmowcy, agencje reklamowe, fotografowie ślubni czy dostawcy Internetu. Coraz więcej jest też firm, które je zajmują się ich projektowaniem i produkcją.

Nagrywanie różnych zdarzeń z lotu ptaka za pomocą kamery zamontowanej na małym dronie nie jest dzisiaj ani czymś wyjątkowym, ani specjalnie drogim. Chociaż przed laty te małe latające urządzenia kojarzyły się głównie z wojskiem, to w ostatnich latach przeżywają prawdziwy boom także w cywilu.

Rafał Smoliński, szef firmy Yoberi opowiedział o tworzonych przez firmę bezpilotowcach, które ostatnio latały nad nadmorskimi miastami i emitowały sygnał bezprzewodowego dostępu do sieci. Obecnie firma dysponuje trzema urządzeniami, ale na jesieni ich ilość ma wzrosnąć o osiem, dodał też że wystartowały już działania nad nowym rozwiązaniem technologicznym.

Smoliński zapowiedział, że następnym miejscem, gdzie Internet będzie dostarczany dzięki dronom krążącym nad terenem będą okolice Stadionu Narodowego w Warszawie w trakcie odbywających się tam mistrzostw świata w siatkówce na początku września.

Yoberi to nie jedyna firma, która pracuje nad swoimi modelami bezpilotowców. Obecnie nad własnymi urządzeniami pracuje już kilkanaście firm i uczelni. Jedną z pierwszych była WB Electronics, która osiem lat temu zaczęła projektować, a później produkować własne bezzałogowe samoloty szpiegowskie. Dotychczas firma sprzedała ponad sto dronów. Dronami zainteresowały się też nasze uczelnie techniczne, w których grupy naukowców pracują nad własnymi projektami.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedziało, że na zakup bezpilotowców i innych bojowych maszyn chce przeznaczyć ok. 750-800 mln zł. Polskie firmy wytwarzające drony liczą na to, że te inwestycje zostaną zlecone właśnie im.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *