Auto kupione za granicą będzie łatwiej zarejestrować w Polsce

Dodano: 08.10.2014

Nabywając samochód w jednym z krajów unijnych i transportując go do Polski jest obowiązek rejestracji w kraju. Aby tego dokonać niezbędne jest posiadanie dokumentu stwierdzającego zapłatę akcyzy lub brak takiego obowiązku. Dotychczas, aby go uzyskać należało wystąpić do urzędu celnego, ale najprawdopodobniej jeszcze w październiku podatnik będzie mógł wydrukować właściwy dokument ze strony internetowej.

Mówi o tym uzasadnienie do projektu rozporządzenia w sprawie nowego wzoru potwierdzenia uiszczenia podatku akcyzowego. Jedną z cech wydruku komputerowego będzie umieszczony na nim indywidualny numer identyfikujący, dzięki czemu nie będzie już potrzebny stempel naczelnika urzędu celnego. Numer ten da także możliwość rejestrującemu auto weryfikować dokumenty na wskazanej stronie internetowej. W późniejszym czasie, gdy systemy informatyczne organów ewidencjonujących zapłatę akcyzy i rejestrujących pojazdy zostaną ze sobą połączone, rejestrujący nie będzie musiał przedkładać dokumentu stwierdzającego zapłatę podatku.

Rozporządzenie określające nowy wzór dokumentu ma wejść w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia. Okres jest bardzo krótki, ponieważ resort finansów chce udostępnić drukowanie potwierdzeń zapłaty podatku akcyzowego już od połowy tego miesiąca.

Dodatkowe udogodnienie stanowi fakt, że od stycznia 2015 r. do rejestracji nabytych w krajach UE pojazdów nie będzie wymagane zaświadczenie o zapłacie VAT. Nastąpi to na skutek nowelizacji ustawy o VAT, której większość regulacji weszła w życie od początku kwietnia 2014 roku. Dziś, aby zdobyć zaświadczenia, trzeba dostarczyć komplet dokumentów przetłumaczonych na język polski do urzędu skarbowego i wnieść opłatę skarbową w kwocie 160 zł.

Projekt wspomnianego rozporządzenia jest teraz w fazie konsultacji.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *