Anulowanie faktury VAT

Dodano: 02.04.2013

Metody przygotowywania faktury VAT już dawno zostały uregulowane prawnie. Szczegółowo wypisano również sytuacje, w których można sporządzać fakturę korygującą. Ani słowem natomiast nie wspomniano o trybie anulacji. Jednakże każdy prowadzący działalność próbuje sobie sam z tym radzić.

W nawiązaniu do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. można orzec w jakich sytuacjach wystawienie faktury VAT jest stosowne, to jest:

– sprzeczności na fakturze (błędna suma, dane osobowe kupującego/sprzedającego),

– przyznanie zniżek na kupno towarów lub usług po wystawieniu faktury.

W obu przypadkach drukujący fakturę zobowiązany jest do przechowywania dowodów otrzymania faktur, gdyż są podstawą do ulgi podatkowej przydzielanej w czasie, w którym owa faktura została wystawiona.

Jak już zostało ustalone wyżej, anulacja faktury jest realna, aczkolwiek warto zachować szczególną ostrożność. Wyroki sądów w :podobnych|analogicznych sprawach zazwyczaj uzasadniają swoje zarządzenia podobnie. Anulowanie jest zasadne do chwili, gdy faktura nie zostanie przekazana kupującemu (tzn. przed wprowadzeniem jej do obrotu prawnego). W przypadku, gdy nabywca ją podpisze pozostaje jedynie wystawienie faktury korygującej.

Na koniec dla wyjaśnienia, anulowanie, to w interpretacji sądów i urzędów skarbowych, odstąpienie od decyzji zawartych na fakturze z powodu błędnego zapisu. Najmniejsze odchylenie od założeń prawnych jest analizowane przez sąd i surowo karane.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *