Aktualne opłaty paliwowe

Dodano: 04.04.2013

W obecnych roku wzrosły wszystkie opłaty paliwowe, co skutkuje podniesieniem cen paliw. Jak dokładnie kształtują się stawki podwyżek?

Opłaty za wyroby paliwowe kształtują się następująco: za 1000 litrów benzyny silnikowej oraz mieszaniny z komponentami trzeba zapłacić 103,16 zł. Natomiast za 1000 litrów oleju napędowego oraz mieszaniny z komponentami należy zapłacić 259,92 zł. Jeśli chodzi o 1000 kg gazu powinno się uiścić opłatę w wysokości 133,10 zł.

Wysokość opłat wzrosła w stosunku do roku poprzedniego i na chwilę obecną wynosi 4%. Jest to wzrost szczególnie niekorzystny przede wszystkim dla branży transportowej.

Opłata paliwowa jest pobierana za wszystkie paliwa napędowe, które wytwarzają groźne dla środowiska spaliny oraz są wykorzystywane do pojazdów silnikowych. Podatek akcyzowy obejmuje przede wszystkim benzynę silnikową, olej napędowy, biokomponenty oraz gaz ziemny.

Opłaty uiszczane przez podatników są pobiera Krajowy Fundusz Drogowy (4/5 całościowych zysków ze sprzedaży) oraz Fundusz Kolejowy (1/5 całościowych zysków ze sprzedaży).

Do opłacania podatku akcyzowego zmuszeni są producenci i importerzy paliw, pośrednicy i inne osoby biorące udział w kupnie-sprzedaży paliw. Wymienione podmioty mogą zrezygnować z opłaty tylko w przypadku, gdy paliwa są wykorzystywane do międzynarodowego transportu ciężkiego.

Osobami odpowiedzialnymi za ustalanie stawek akcyzy paliwowej jest naczelnik i dyrektor izby celnej.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *