3% najbogatszych ma permanentne wakacje

Dodano: 07.07.2014

Więcej niż jeden multimilioner na trzech posiada dom lub apartament nad morzem lub w górach, ale jedynie jeden na trzydziestu trzech wykorzystuje tę nieruchomość jako główne miejsce zamieszkania – wynika z danych do których dotarł Lions Bank. Większość osób najbogatszych nad permanentne wakacje przedkłada dalszy rozwój biznesu.

 

Przeciętny multimilioner, korzystający z bankowości prywatnej, posiada ponad dwie nieruchomości na własne potrzeby (2,4). Trzy domy i apartamenty mają najbogatsi z Rosji i Bliskiego Wschodu. Słabo na tym tle wypadają południowoamerykańscy multimilionerzy z przeciętnym stanem posiadania na poziomie dwóch nieruchomości wykorzystywanych na własne potrzeby – wynika z raportu firmy Knight Frank. Nie są to oczywiście jedyne nieruchomości posiadane przez światowych milionerów. Ankieta przeprowadzona przez autorów raportu pokazuje bowiem, że 52% majątku najbogatszych ulokowana jest w nieruchomościach – niemal po połowie udział ten podzielony jest między nieruchomości zakupione w celach inwestycyjnych oraz na własne potrzeby.

 

Milionerzy wolą morze

 

Bardzo ciekawe są też statystyki na temat lokalizacji nieruchomości posiadanych przez multimilionerów. Z ankiety przeprowadzonej przez Knight Frank wynika bowiem, że w Europie aż 41% najbogatszych ma własne rezydencje na terenach wiejskich. W miastach apartament lub willę ma tylko dwóch na trzech. Mniej osób posiada nieruchomości na terenach popularnych turystycznie – nad morzem co czwarty, a w górach tylko niespełna co szósty.

dcc9ebf4c16638-thumb-600

W skali całego świata wyniki ankiety są już bardziej przewidywalne. W miastach swoje nieruchomości posiada trzech na czterech multimilionerów (73%), na wsiach jeden na czterech (28%), a nad morzem lub w górach łącznie co trzeci (35%).

 

Permanentne wakacje? Raczej nie

 

Posiadanie ponad 30 milionów dolarów (ten stan posiadania przyjęliśmy jako graniczny dla multimilionerów) nie powoduje wcale, że osoby zamożne przestają być aktywne zawodowo. Wniosek taki można wysnuć z faktu, że zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Knight Frank jedynie 2% światowych multimilionerów na stałe mieszka w swoich nadmorskich, a kolejny 1%, górskich rezydencjach. Przeważająca większość, bo aż 86% osób za lokalizację swojego głównego miejsca zamieszkania wskazała miasto. W Europie sytuacja jest podobna. Nad morzem mieszka 3% multimilionerów, a w górach kolejny 1% – łącznie więc na terenach popularnych turystycznie osiedliła się tylko jedna osoba na 25.

 

Londyn stolicą milionerów

 

Co warto podkreślić, rozważając zmianę miejsca zamieszkania, najbogatsi poszukują lokalizacji przede wszystkim gwarantującej wysoki standard życia (odpowiedziało tak 36% respondentów). Z drugiej jednak strony niewiele niżej w hierarchii potrzeb znajdują się względy podatkowe (30%), a następnie nie mniej utylitarne powody biznesowe (14%) oraz bezpieczeństwo (12%) i edukacja (8%).

 

W efekcie spora grupa, bo aż 15% multimilionerów rozważa zmianę głównego miejsca zamieszkania. Największa część tej grupy wybrałaby Wielką Brytanię. Wśród Europejczyków dużą popularnością cieszą się też: Szwajcaria, USA, Monako i Hiszpania, a w skali całego globu zabrakłoby na tej liście Monako i Hiszpanii, ale znalazłby się Singapur i Austria. Może to być jeden z powodów, dla których na rynkach nieruchomości tych krajów ceny należą do najwyższych na świecie.

 

Bartosz Turek

Źródło: Lions Bank

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *